Адыгэ кIалэхэм Краснодар кIорэ гъогур зэфашIыгъ

ЖъэныгъуакIэм и 15-м пчъыхьэм Адыгэ къалэ, Пэнэжъыкъуай ыкIи Тэхъутэмыкъуай районхэм ащыщ Адыгэ кIалэ 500 фэдиз Адыгэ къалэ къикIэу Краснодар кIорэ гъогур зэфашIыгъ.

Мыхэм апэмыкIыжьэу Краснодар дэхьапIэм пэблагъэу полицие бэ Iут. Джащ фэдэу къатхы фасебоокым хэт кIалэхэм.

КIалэу къызэрэугъоигъэхэр кIэдаох жъоныгъуакIэм и I0-м Урыс фащистэу Адыгэхэм къатебэнагъэхэр полицием ыубытынхэу ыкIи пшъэдэкIыжь арагъэхьынэу. Джынэс (00.45) кIалэхэр зэхэтхэу гъогум тетхэу къатхы.

Щъугу къэтэгъэкIыжьы, жъоныгъуакIэм и 10-м чэщым нэбг 40 фэдиз хъурэ Урыс фащистхэр Адыгэ кIалэхэр зычIэс щхапIэм къычIэлъадэхи къауагъэх. Нэбг 8 утхэр рахыгъ. Ахэм ащыщэу Iэшъынэ Темур иIофхэр дэеу Краснодар смэджэщым ахьыгъ ау смэджэщыр зигъэзакIохэрэм Темур чIагъэгъолъхьэнэу адагъэп, Адыгеим щыщхэм теIазэрэп аIуагъ. ЫтIанэ Темур Адыгэ къалэ дэт смэджэщым къахьыгъагъ. ЖъоныгъуакIэм и 14-м Темур фащистхэм утэу рахыгъэм къыхэк1эу дунаем ехыжьыгъ. ЖъоныгъуакIэм и 15-м Адыгэ къуаджэу Пэнэжъыкъуае щычIалъхьэжьыгъ. 

Мы Iофым джыри тылъыплъэщт къэбаркIэ къэхъумэ къэттхыщт.

Мы къэбарэу къэттхыгъэр ИА кавказ узылым къигъэшъыпкъэжьыгъ ыкIи къыригъэхъугъ: джыдэдэм, чэщ, схьатэ 01.40 Краснодар кIорэ гъогур къызэIуахыжьыгъ. КIалэхэм гъогур зэфашIи митинг ашIэу зэхъум, ахэр агъэIэсэнэу ыкIи бырсыр мыхъунэу Адыгеим щыщ тхьэматэхэр къахэхьагъэх. Адыгеим ипремер-министри Къумпылъ Мурат ахэтыгъ. Митингым зэпэуцожь щыхъугъэп къетхы ИА http://adygeia.kavkaz-uzel.ru/articles/242650/

"Адыгэ Хасэ - Черкес Совет" зыфи1орэ хасэм итхьэматэ Бэгъушъэ Адам фасебоокымкIэ нэкIубгъоу иIэм къыщетхы Краснодар полицием бзэджэ-шIэу Адыгэхэм къатебэнагъэхэр, Iэшъынэ Темур зыукIыгъэхэр зыхэхэтхэр ыгъэнэфагъ. Ахэр нэбг 8 мэхъу. Мы Iофыр псынкIэу зэшIуахынэу полициер мэгугъэ.

Ащ нэмыкIэу тыгъуасэ жъоныгъуакIэм и 14-м Мыекъопэ къэлэ хасэ "Адыгэ Хасэ - Черкес Совет" итхэматэ Цундышк Заурбыйрэ ИА Натпресс иридактор шъхьэI ЩашIэ Аслъанрэ тхьэпэ тхыгъэкIэ зыфагъэзагъ, Къэбэртае-Бэлкъарым щылажьэрэ "цIыфхэм яфитыныгъэхэр къэзыухъумэрэ гупчъэм" итхьэматэ Хьатэжъыкъо Валер. Тхыгъэм зэритымкIэ Урысием фащизмэр нормэ хъугъэ. Ар ыкIи Краснодар къыщыхъугъэр дунае организациехэм  алъигъэIэсынэу гупчъэм зыфагъэзэ. УрысыбзэкIэ тхьапэу атхыгъэр мары:

Председателю Правозащитного центра
Кабардино-Балкарии
Хатажукову Валерию Назировичу

Майкопская ГОО
«Адыгэ Хасэ – Черкесский Совет»
Чундышко Заурбий Туркубиевич

Редакция интернет-агентства Натпресс
Шаззо Аслан Махмудович

Уважаемый Валерий Назирович!

Сообщаем Вам, что Тимур Ашинов, получивший в ночь на 11 мая черепно-мозговую травму в результате нападения в Краснодаре на него и его друзей вооруженной битами, металлическими прутьями и травматическим оружием группы фашистских молодчиков, умер в больнице города Адыгейска. Его прооперировали, однако он так и не пришел в сознание. Сказалось, видимо, и то, что он не был госпитализирован там же в Краснодаре, где получил ранение.

В побоище в пиццерии «Макси пицца», что находится по Алтайской, 18 города Краснодара, участвовало до 40 скинхедов. Пострадали от их нападения семь человек – все «нерусские». При этом есть свидетельства того, что охотились налетчики именно на представителей этой категории граждан.

Вот, как, например, описывается один из эпизодов налета «Комсомольская правда» в статье «Пострадавший в побоище у краснодарской пиццерии: «Нас шли убивать».

«Но первый, кто познакомился с нежданными гостями, был разносчик пиццы Вадим. Он издали заметил налетчиков и выскочил из машины. К нему подлетело огромное «тело» в маске.

– Ты русский? – процедил сквозь зубы неизвестный и, получив утвердительный ответ, добавил. – Тогда спрячься в машине, не тронем тебя.

Только парень скрылся в авто, лобовое стекло «семерки» треснуло от удара биты».

По нашему мнению, избиение «нерусских» не случайный эпизод из жизни многонационального Краснодара. Более того, он совершенно закономерен. Это результат политики властей как краевого, так и федерального уровней.

Именно к такому ненавистническому отношению русской части населения к остальной, на наш взгляд, призывает гимн Краснодарского края.

Для нас очевидно, что именно такое чувство воспитывает школьный предмет «Кубановедение», который разработан в соответствии с гимном.

Мы считаем, что на такое же отношение к «нерусским» нацеливает и знаменитая речь губернатора Ткачева о «казачьей полиции, мигрантах и судьбах Родины».

Мы уверены, что вице-спикер Госдумы РФ Жириновский провоцирует такое же отношение к кавказцам, когда предлагает применять санкции за появление в их семьях третьего ребенка.

Уважаемый Валерий Назирович!

Мы направляем данное обращение в адрес Правозащитного центра КБР исключительно с тем, чтобы Вы, если имеется такая возможность, переправили его в международные правозащитные организации, прежде всего антифашистские. По нашему мнению, слать его в правоохранительные структуры РФ, в том числе федеральные, бесполезно. Кажется, в нынешней России фашизм стал нормой.

Майкопская ГОО «Адыгэ Хасэ – Черкесский Совет» Заурбий Чундышко 

Информационно-аналитическое агентство Натпресс Аслан Шаззо

http://tuapsa.blogspot.ru/2014/05/i-i-i.html